Pazartesi, Ocak 01, 2007

bu haberi sabah erken kalktığım günlerden birinde televizyonlardan duydum ve içim çok acıdı.O gün arife günüydü.Saddam'ın idamından bahsediyorum.Çok düşündüm sizinle bunu paylaşmak için.Ama gün geçtikçe içimdeki acı bu olayla ilgili yeni haberler duydukça katmerlendi.Ne kadar zamanında hatalar yaptıysa da ölümü çok vahşiceydi.Ama onun bu ölüm şekli karşısında takındığı tutum çok gururlucaydı.Bu video'yu şimdi gördüm ve sizinle paylaşmayı düşündüm.Adamın 2.kez sehadet getirmesine bile izin vermeden ipini çekiyorlar.Çabuk ölmesi için ip yandan bağlanmış,hemen boynu kırılıyor zaten.ve en önemlisi elinden bırakmadığı Kuranla arife gününde kurban ediliyor.Bence bu bir idam değil resmen cinayet.Biz Apo gibi bir adamı besleyip büyütürken Apo'nun onda biri kadar suçu olmayan bir adama yapılanlar hiç adil değil:(

21 yorum:

---OPTiO--- dedi ki...

son ana kadar savundu düsüncesini...keske farkli olsaydi..ama yapicak bisey yok..daha öncede söylemistim..asil idam edilmesi gereken kisi apo..ve biz onu besleyip duruyoruz..yok insan haklari mahkemesi yok bilmemne..biz yapmaya kalkinca degisi veriyo hersey...ve ben bundan nefret ediyorum.....bence kimseye sormadan alip asmak lazim ..bisey diyenede saddam ölürken nerdeydi zirvaliklariniz demek....neysee...daha fazla yazamicam...

Oktay Ahmed dedi ki...

Eskiden Amnesty International üyesi olarak kesinlikle idama karşıyım. Bir insanın son anlarını nasıl yaşadığını görmek, kesinlikle iyi bir şey değil. Ancak, kesinlikle de Saddam'ı desteklemedim ve acımadım.

Önceden belki bilgiye ulaşmak zordu, ancak bugün internet var. Biraz araştırmak yapmak çok kolay. Saddam hakkında bir sürü malzeme var.

Kendi iktidarı döneminde 500.000 kişinin ölümünden sorumlu olan birini acımak, Allah'tan günahtır. Düşünün, onun iktidarına karşı olan birinin bir mahallede yaşadığını öğreniyor, ama kesin olarak da kimin olduğunu bilmediği için, herkesi hapsediyor. Yıllarca ne haber, ne iz var. Yakınınızı sormak için karakola giderseniz, sizden de artık haber alınamıyor.

Irak-İran savaşında 1.5 milyon Iraklı öldü, ancak bu bir savaş olduğu için bunu hesaba katmıyorum.

500.000 kişiyi ortadan kaldırmak kolay mı!? Kendi damatlarını öldüren adam bu değil mi? Borçları kapatmak için Küveyt'i işgal eden adam Saddam değil mi? Binlerce bebeğin katledilmesinden bu adam sorumlu değil mi?

Herkes bu günlerde bir Amerika düşmanı kesilmiş, ancak Amerika karşıtı olmak başka, bunun gibi canileri desteklemek ve acımak başka.

Saddam'ı acımaya vicdanım izin vermiyor.

P.S. OPTIO'ya: Yanlış anlaşılma olmasın, ama Türkiye'yi Irak'la mı kıyaslamak lazım? Türkiye demokratik bir ülke (ya da o yolda). Bir de Apo 500.000 kişinin ölümünden sorumlu değil. Hemen Google'a başvurun arkadaşlar...

Menapoz Abla dedi ki...

optio biz napsak bu oktay'ı dövsek mi?
saddam ölmeden önce bile ülkesini düşünen onlara nasihat veren bir liderdi.ama bak altını çiziyorum ülkesi için..apo ise ülkeyi bölmek isteyen bu uğurda herseyi kana bulayan biriydi..saddam belki daha cok zenginlik hırsına bürünüp zamanında birşeyler yapmış olsa da su an bush'un yaptığı seyden hiç farkı yok..bush demokrasi kisvesi altında ırak'a girip binlerce ıraklıyı katletmiyor mu,tıpkı bunun sembolik bi örneği olan saddam'ın öldürülüş şekli gibi..bence kıyas bile kabul etmez..

---OPTiO--- dedi ki...

oktay ahmed ´e : ben türkiyeyi irak la kiyaslamiyorum ki....türkiye demokratik bi ülke ve ya degil..inanin bu hic önemli degil..en demokratik ülke en zirvede dediklerimiz de bile idam var...iskence var...demokratik dedigimiz kavram bile öylesine karmasik ki suan ...
ayrica anlam veremiyorum..
apo dedigimiz kisinin ölümüne sebeb oldugu kisi sayisini bilmiyorum ama....benim icin bir tane sehit türk genci , 1,000,000 insanin hayatina bedel..bu sebebten de benim o insan icin baska türlü düsünmem mümkün degil...idama karsi degilim...keske bi cok insan yaptigi kötü seylerden ötürü idam edilse ..hemde taksim meydaninda...
saddami severdim vs gibi bisey demedim...ama adam son ana kadar sözünden caymadi..düsüncesinden geri dönmedi..ve benim icin bu takdire deger bi durum..damadini öldürmüs olmasi benim icin herhangi bisey ifade etmiyo acikcasi....iranla irak arasinda ki savasa gelince ...bununda tek sebebi serefsiz amerika..dünyadaki bir cok savasin sebebi oldugu gibi...
benim anlatmak istediim seyi anlamis olabiliceginizi umut ediyorum.....umarim bi yanlis anlasilma olmaz...

menapoz abla : pamuk doktorum....öperim senii...

Menapoz Abla dedi ki...

kıyamazlar optio'ma nasıl da savunurmuş düşüncesini..millet krize giriyo da deil damadını ailesini katledio günümüzde..saddamın ölümü ortalığı daha da cok karıstıracak.karıstırmaya basladı bile..

ivriz dedi ki...

vallahi, bu konuda ayrıntılı bir bilgim hiç olmadığı için bir şey diyemeyeceğim. saddam ın halkına zulme varan şeyler yaptığı, halkının üzerinde biyolojik silah denediği, şiileri baskı altında bıraktığı vb. şeyler onun idamını haklı çıkarır mı onu da bilmiyorum. ne desem boş şimdi.

---OPTiO--- dedi ki...

bende sana hic kiyamam .... :))

Oktay Ahmed dedi ki...

Demek, sizi yanlış anlamamışsam, yarın Türkiye'de baskıcı bir başkan gelse, demokrasiyi ortadan kaldırsa, her diktatörün yaptığı gibi "ülkeyi savunuyorum" diyerek, çocuk, kadın, yaşlı demeden 500.000 vatandaşı katletse, tek partili sistemle ülkeyi yönetse, karşı çıkanların kellesini uçursa, bu normal olur, dimi? ;-)

Galiba hepiniz çok gençsiniz, bazı şeyleri bilmiyorsunuz... :-)

o dedi ki...

Yaa içim çok kötü oldu keşke izlemeseydim videoyu suçluysa ve gereği yapılıyorsa bunu reklam etmemeliler bence

---OPTiO--- dedi ki...

benim kastetigim seyi yine anlamamis ve baska bi yere cekmissiniz.....olay o degil kii...beni benim ülkemde yasayanlar ilgilendirir....apo ve apo yandaslarini kastediyorum...elimde olsa....idam sehpasina acimadan tek tek kendim oturturum onlari.....
ve bu sahsi asla ve asla kimseyle kiyaslamam.....benim icin saddam onun yaninda melek kalir...kaldi ki , ben kendi ülkemdekii TÜRKiYE de ki sehitlerimizi düsünmek varken neden ötesini düsüniyim..benim fikrim tabii ki bu..
ayrica akil yasta degil bastadir diye bi laf vardir..bilmem biliyomusunuz ???

kayhanovic dedi ki...

oktay ahmet:

ilk önce sunu belirtmek isterim ki
burada yazılan saddamla ilgili yazılar sanırım adil olmadığına nazaran söylenmiş sözler. bende hak veriyorum arkadaslara. çünkü

oradaki devlet ırak halkını temsil etmiyordu. ABD nin baskılarla hakimini bile değiştirdiği, iç savasın olduğu, kaosun gün geçtikce ilerledği bir ortamda idamın doğru bir karar olduğu ne kadar doğru??l. ''yazımdan bir örnek''

ve ben bunu büyük katil küçük katili öldürdü diye yorumluyorum. saddam devlet adamı idi dikdaöt yada değil orası beni ilgilendirmiyor. onu ancak halkı asar onu ancak ırak hükümeti asabilir. ABD nin baskıcı tutumu ile olmus bir olay bu

insanların zoruna giden bu

ve bayramdan 1 gün önce tüm müslümanlara gözdağı verildi die algılıyorum ben bu olayı. sen nasıl algılarsın bilemem.

ben saddam melektir demiyorum ama ABD istediği için bu olay oldu...

kimse burada sanırım baskıcı dikdatör bir hükümet yada kişi istemez optio yada menepozun demek istediği yanlıs oldu. yanlıs zamanda yanlıs işler oldu.

kimse istemez böle bir yönetim şeklini ama gel gelelim bu ülkede bile olaylar cıkabiliyorsa düşün bakalım biraz ırak gibi yerde nasıl yönetmen lazım ??

halk kendini ne güzel de ifade etti kendi ülkesi işgal ediğinde tek yağmalayan halk olsa olsa bunlar olur. hee sunuda belirteyim orada ABD askerini sürekli şişleyenlerde sünniler ve saddamın öldüğüne üzülenlerde sünniler..

ABD baydağı ile kosturmacalar gördük böle bir halka her sey müstahaktır.

saddam irana daldı evet can aldı evet peki kim tutdu bunu ?? ABD baktı canını sıkmaya basladı öldürdü..


şimdi sana gelelim ahmet bey

cok merak ediyorum su laf neye dayanarak sölediğini??

o kadar laf etmişsin ama apodan bahsetmemişsin üstüne

demişsinki

apo 500.000 kişiyi öldürmedi

burada ne anlatmak istedin anlayamadım nerden cıktı bu laf onu da anlamadım..

bence bunun gençlikle menclikle alakası yok siz tamamen yanlıs anlamssınız olayı...

tekrarlıyorum kimse burada saddam sucsuzdur demiyor. saddam haksız bir şekilde ölmüştür.

saddam tüm dünayaya alayınaza giderim geri vites yapmam ölürken bile titremem imajını verip beyinlerimize bu hali ile kazınmıştır..

günahıda sevabıda kendinedir.

ve ben rahatsız oldum apo 500.000 lafına öldürse ne yazar öldürmese ne yazar apo O.Ç benim gözümde

bunun için googla basvurmak da gereksizdir.

bakınız bende bu yazılarınızdan bunu cıkardım.

Oktay Ahmed dedi ki...

Arkadaşlar yapmayın ya... İdamda cellatlar Al Sadr'ın adını söylediler... Bu kimdir, bilir misiniz? Irak'ta en büyük Amerikan düşmanı. Şimdi düşünün idamı kim gerçekleştirdi, Amerika mı, Şiiler mi?

Apo'yu neden andınız bilmiyorum. Benim tutumum Saddam için böyleyse, Apo için başka mı olur? Onu da kesinlikle acımam. Karıştırmayın işleri. Duygusal da davranmayın. Amerikan karşıtıysanız, bunu Saddam'la karıştırmayın. Saddamı Amerikan düşmanları astı...

Ben öyle canileri acımam. Acımamak lazım. Onu da, Apo'yu da, diğer teröristleri de.

Menapoz Abla dedi ki...

öyle diyen cellatlar apo'ya cehenneme git diye bağırdılar ve ölmeden önce tartıştılar da.. öldürenler de şiilerdi.ipi dikkat etiysen yandan bağladılar cekince hemen boynu kırılsın diye ki öyle oldu..2.kez sehadet getirmesine izin vermeden çektiler ipini ve pornografik bir olaya dönüştürerek yasak olduğu halde ölüm anlarını kameraya aldılar.
bunların üzerine görüşümü sizinle paylaştım arkadaslar..
bence de gençlikle hiç alakası yoktur ahmet..çok alındım akıl yaşta değil baştadır diyorum sana..

Oktay Ahmed dedi ki...

Menapoz Ablam ;), bizim coğrafyamızda her zaman bu tür tartışmalar kırgınlıkla noktalanıyor. Neden? Tartışma kültürümüz yok. Oysa amaç başka.

İdamda yapılanları kınamayan insan yoktur zannedersem. Üstelik, alçak herifler, bunu internette yayımlıyorlar...

Alınmana gerek yok, Menapoz Ablam. Gençsiniz dediğimde, yakın geçmişte bazı şeyleri görmemişsiniz demek istedim. Optio'yla birlikte "akıl" meselesini ortaya attığınıza göre, size şunu söyleleyim (ki bu konuda açık açık konuşmam pek, çünkü saçmalıktır):

Ben Makedonya'nın ispatlanmış en zeki insanıyım. Üstün zekalılar örgütü Mensa'nın da Makedonya kolunun kurucusu ve ilk başkanıyım.

İşi "akıl"a getirmeyin lütfen, çünkü zararınıza olur. Biz burada sadece bir şeyi tartışıyoruz. Her şey de benim "Saddam'ı acımadım" dememle başladı. Sözlerimi iyi okuyun. Mesajı alın.

Görüyorum ki bu tartışma başka boyut aldı. Neredeyse Saddam gibi ben de burada linç edileceğim :) Neredeyse Türk veya Müslüman düşmanı ilan edileceğim. Ben bu tartışmayı burada noktalıyorum arkadaşlar.

Menapoz Abla dedi ki...

öyle bişey olmadığını sen de biliyorsun oktay..akıl dediysek sonuçta burası bir tartışma ortamıdır,aptallar da tartışabilir..yani gençlikle bazı seylerin alakası olmadığını düşünüyorum..konuyu biraz saptırdııını düşünüyorum..yani gurur duydum senin anlattıgın şeyle ama olayı başka yerlere çekme lütfen:(
ben gayet seviyeli bir tartısma ortamı oldugunu düşünüyorum

---OPTiO--- dedi ki...

oktay ahmed`é : cok kisaca bisey yazicam sizee...demissinizki apoya nerden geldiniz..ilk yorumu yapan bendim..orda icimden gelen seyleri yazdim...sonra bunu kiyas yapan ve apo yu savunur gibi konusma yapan bi yazi yazdiniz..sanirim siz ne yazdiginizi bile bilmiyosunuz.yada unutuyosunuz , yasinizdan olabilir mi ?? hani biz cok gencizya o bakimdan unutmuyo olabiliriz......herkez düsüncesini paylasmistir..bu kadar basit.....konunun daha fazla uzamasini istemiyorum kendi adima...

menapoz ablaya : pamuk doktorum..cok cicisin..kocaman öptüm..

ivriz dedi ki...

idamı bu şekilde ifşaa edilmemeliydi.

halil dedi ki...

...zeki olduğunu iddia eden Oktay Bey kusura bakmasın ama Optio için yazdığı PS'de resmen s...ş..;) ha bir kişinin ölümünden sorumlusun ha 500.000 ; sonuçta katilsin...üstelik 30.000 de azımsanacak bir miktar değil...neyse salla gitsin bu şekilde düşünen şahsiyetlei diyorum ben....
işledim bu konuyu ben de menapoz abla...farklı bir şekilde ele aldım...ölmeyi hak etti diyelim ama uygulama biraz yanlış oldu sanırım...

Gamzeli dedi ki...

Çok kötü gerçekten...Bende izledim...Kötüydü gerçekten... bizim apoyu büyütüyorlar,daha büyütsünler bakalım nereye kadar büyütecekler...

kayhanovic dedi ki...

oktay ahmet gözlerime kripton elması taktım. yazılarını zı daha iyi okuyabliyorum.

bu arada ben ucabiliyorum da.
he sölemeden gecemicem. ben orta doğu,balkanlar ve avrupanın gelmiş geçmiş hatta nasa tarafın dan onaylanmış, nobele 5 kes aday olup 6 tane nobeli olan,mtv müzik ödüllerini her sene toplayan,oscara 11 dalda aday gösterilen, 5 dil bilip 6 dilde konusabilen ben yazımda abarttıysam özür diler,Üstün zekalılar örgütü Mensa ya slmlarımı iletir. bir ara sizin örgütle halı saha macı yapmak istediğimi zi dile getirir. saygılarınıza sunarız...

CEREN dedi ki...

O DİKTATÖRÜ YARATAN AATEN AMERİKA ZAMANINDA ALTTAN DESTEKLEDİ SONRADA BÖYLE OLDU.YAPILAN ÇOK BÜYÜK ADİLİKTİR HEMDE AREFE GÜNÜ OLMASI TÜM MÜSLÜMANLIĞA YAPILAN Bİ NİSPETTİR.O KADAR İNSAN ÖLDÜRDÜ DİYE ONU YARGILAYIP APAR TOPAR ASIYOLAR BİZİM APOYA GELİNCE AVRUPA AYAKLANIYOR NEDEN AMA NEDEN?